Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/mrowiecm/public_html/szukajac-siebie.pl/wp-content/themes/psychology/app/controllers/Article.php on line 21

Raniące słowa innych o Tobie

Barbara Stroka | 9 listopada 2017
Odważyłeś się: wyskoczyłeś ze swojej strefy komfortu, zrobiłeś pierwszy krok. Brawo! Obok Ciebie mogą znaleźć się ludzie, którzy będą Cię wspierać, jak również Ci, którzy zauważą i wypomną Ci każde twoje potknięcie.
Szukając siebie - ośrodek rozwoju osobistego

Raniące słowa innych na nasz temat potrafią  sparaliżować. Niejednokrotnie zachodzimy w głowę dlaczego opinie innych tak silnie nami targają, czasami powalając z nóg?

Bo może tak naprawdę sami nie wiemy kim jesteśmy?

Przypomina mi się scena z filmu. Do terapeuty podchodzi kobieta we łzach, bo jej pijany mąż nazwał ją prostytutką.

- Czy byłabyś zdenerwowana, gdyby nazwał Cię krzesłem? - pyta terapeuta.
- Oczywiście, że nie – odpowiada kobieta.
- Dlaczego nie? – dopytuje terapeuta.
- Bo wiem, że nie jestem krzesłem - mówi kobieta.
- A nie wiesz, że nie jesteś prostytutką? -  pyta zdziwiony terapeuta.

Nikt oprócz Ciebie nie będzie miał większej pewności kim jesteś. Nieważne jak nazywają Cię inni ludzie - sam decydujesz, jakie masz zdanie na swój temat oraz kiedy i w jaki sposób zareagujesz na słowa innych o Tobie.

Jeśli dopiero co zdobyłeś prawo jazdy i zaparkowałeś nieumiejętnie to wyzwiska innego kierowcy odnoszące się do twoich umiejętności mogą:

1. Przejść obok Ciebie obojętnie, bo wiesz, że na chwilę obecną twoje umiejętności pozwoliły Ci zaparkować w najlepszy sposób, na jaki Cię stać.
2. Uderzyć w obraz, jaki Ty sam lub ktoś inny na Ciebie projektuje. Obraz osoby, która nie popełnia na drodze błędów i od samego początku swojej drogowej kariery jeździ i parkuje niczym Hołowczyc.

Prawda jest taka, że doświadczenie na drodze zdobywamy praktykując i sporej grupie osób brakuje odwagi, by przykleić na szybę auta symbol początkującego kierowcy, czyli zielony listek w obawie przed złośliwym komentarzem: z przodu liść, z tyłu liść, a w środku głąb. Ileż zbędnego stresu
i napięcia niejeden z nas zaoszczędziłby sobie przechodząc obok wyzwisk innego kierowcy, przyznając się najpierw przed sobą: jeżdżę od niedawna, nie wszystko mi wychodzi, popełniam błędy i już.

Ty sam wiesz najlepiej, które zarzuty, z czyich ust wypowiedziane zranią Cię najmocniej.

Niezwykle pomocna w takich sytuacjach jest wiedza o sobie samym, zaakceptowanie stanu
w jakim aktualnie się znajdujesz. Czy dopuszczasz do siebie myśl, że czasami możesz być:
- nienajlepszym (choć wciąż wystarczająco dobrym) rodzicem,
- początkującym, popełniającym błędy kierowcą,
- niekompetentnym pracownikiem,
- wykazującym błędy i niewiedzę kursantem,
- zmęczoną, poirytowaną koleżanką/kolegą?

Pomocna w takich sytuacjach może okazać się technika zdejmowania z ołtarza. Tak nazywam proces porzucania nierealistycznych przekonań, myśli jakie każdy z nas pielęgnuje na swój temat. To wszelkiego rodzaju mity, projekcje innych o nas, które sprawiają, że błyszczymy na ołtarzu wyobrażenia o nas samych. Słowa krytyki powalają wówczas, gdy uderzają w wyprojektowany na ołtarzu obraz.

Tylko silne jednostki mają odwagę zmierzyć się z rzeczywistym swoim obrazem. Potrafią dostrzec zarówno atuty jak i swoje słabości. Moc bowiem w słabości się doskonali.

Szukając siebie - ośrodek rozwoju osobistego
Szukając siebie - ośrodek rozwoju osobistego
Barbara Stroka

Ukończyłam 5 letni całościowy Akredytowany Kurs Psychoterapii atestowany przez Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego organizowany przez Katowicki Instytut Psychoterapii. Uzyskałam również dyplom magistra Socjologii oraz Filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.
Ukończyłam Mindfulness Based Stress Reduction (MBSR) – Kurs redukcji stresu oparty na uważności. Jestem członkiem nadzwyczajnym Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.