Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/mrowiecm/public_html/szukajac-siebie.pl/wp-content/themes/psychology/app/controllers/Article.php on line 21

Czy masz w sobie przyjaciela?

Małgorzata Lange | 2 lipca 2018
Wewnętrzny głos. Każdy z nas go w sobie ma. Może nas przed czymś ostrzegać albo za coś ganić. Doradzać, wspierać i bronić. Nie sposób go nie słyszeć, ale sztuką jest mądrze go słuchać.
Szukając siebie - ośrodek rozwoju osobistego

Często odgrywa kluczową rolę w tym jak się czujemy, jak reagujemy na to, co nas w życiu spotyka. Czy traktujemy to co się wydarza jako możliwość do rozwoju, nowe doświadczenie, które może nas wzbogacić, czy raczej jako niepowodzenie, porażkę, powód do niezadowolenia z siebie.
Jaką rolę w tym odgrywa to, co sam do siebie mówisz? Skąd ten głos pochodzi? Jak powstał?
W bardzo naturalny sposób. I bardzo wcześnie. Nasz wewnętrzny głos tworzy się w oparciu o to, czego doświadczyliśmy w przeszłości, jak zwracali się do nas rodzice, opiekunowie, ważne osoby. Czy były to słowa pełne ciepła i wyrozumiałości czy raczej krytyczne, pełne oceny i wymagań. Jako dzieci byliśmy stale narażeni na przeróżne reakcje otoczenia, niektóre z naszych zachowań były wzmacnianie, inne krytykowane. Byliśmy albo wspierani w działaniach, zachęcani do sprawdzania, próbowania nowych rzeczy, albo zniechęcani, karani, krytykowani.
Nasz wewnętrzny głos teraz to odzwierciedla. W zależności od tego, co i jak do Ciebie mówi wzbudza w Tobie różne emocje. Czy jest dla Ciebie życzliwy czy to raczej rozhulały wewnętrzny krytyk który wciąż podcina Ci skrzydła? Sprawdźmy to!

“ Znowu Ci się nie udało. Nie nadajesz się do niczego. Nie wolno Ci tego mówić. Jak możesz tak się zachowywać. To głupie. Postaraj się jeszcze trochę. Nie odpuszczaj. Nie wolno Ci się poddawać. Walcz za wszelką cenę. Dasz radę. Możesz mieć swoje zdanie. Nie musisz się zawsze zgadzać. “
Brzmi znajomo? Ileż takich komentarzy słyszysz codziennie w swojej głowie, w ogóle nie zdając sobie z tego sprawy!

Przypomnij sobie ostatni raz kiedy z jakiegoś powodu nie byłeś z siebie zadowolony. Być może popełniłeś jakiś błąd, powiedziałeś coś, co nie zabrzmiało tak, jakbyś chciał, poniosłeś porażkę. Jakie myśli Ci towarzyszyły? Czy bliżej im do słów “zdarza się każdemu, nie martw się, przecież nic takiego się nie stało, następnym razem Ci się uda, jestem pewny, że dasz radę ” czy może: “jak mogłeś tak zrobić?! jesteś beznadziejny, nic Ci się nie udaje!”.
Pomyśl jak wiele zależy od tego jakie słowa w takim momencie usłyszysz!

Spróbuj teraz sam tego doświadczyć, wypowiedz do siebie te zdania i zobacz jakie emocje się w Tobie pojawią. Czy słysząc te słowa w Twoim ciele pojawia się napięcie, niepokój, znany Ci ucisk w gardle lub żołądku, czy może ciało przyjemnie się rozluźnia, jest spokojne, gotowe do dalszych wyzwań?
Zastanów się jak bardzo to, co automatycznie pojawia się w Twojej głowie wpływa na decyzje które podejmujesz. Czy różniłyby się one gdyby ten głos był dla ciebie inny, bardziej wspierający? Jestem o tym przekonana! Przecież to, jakie słowa do siebie kierujesz, wpływa na to jak się czujesz. Nasz mózg choć rozpoznaje skąd te słowa dobiegają, nie przywiązuje do tego większej wagi- emocje pojawią się bez względu na to czy pochodzą one od ciebie samego czy od kogoś z zewnątrz.

Bądź uważny co i jak do siebie mówisz. Pamiętaj, że masz prawo być dla siebie dobry, wspierający, pełen troski i zrozumienia. Gdy kolejny raz przydarzy Ci się trudna sytuacja spróbuj zastanowić się co powiedziałby do Ciebie Twój przyjaciel. Czy by Cię skrytykował, ocenił, okrzyczał? Oczywiście, że nie. No właśnie!
Dlaczego by więc nie zacząć traktować siebie tak, jak zrobiłby to nasz najlepszy przyjaciel?

Szukając siebie - ośrodek rozwoju osobistego
Szukając siebie - ośrodek rozwoju osobistego
Małgorzata Lange

Z wykształcenia jestem psychologiem, psychoterapeutą oraz lekarzem psychiatrą. Ukończyłam studia magisterskie na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Śląskiego oraz medycynę na Wydziale Lekarskim Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. Swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie psychoterapii zdobywałam w Centrum Counsellingu Gestalt w Krakowie oraz w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt, gdzie ukończyłam całościowe 4- letnie szkolenie z zakresu psychoterapii. Podczas szkolenia pracowałam nad własnym warsztatem zawodowym oraz rozwojem osobistym.