Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/mrowiecm/public_html/szukajac-siebie.pl/wp-content/themes/psychology/app/controllers/Article.php on line 21

Co się dzieje z moją psychiką

Barbara Stroka | 9 listopada 2017
Wyobraź sobie dom – taki, który przychodzi Ci od razu na myśl na hasło DOM. Zastanów się gdzie i ile ma on okien, jakie ma drzwi? Czy jest to dom z dużą piwnicą czy może jakimś schowkiem? Czy ten dom ma łatwy dostęp do strychu? Co znajduje się przed domem?
Szukając siebie - ośrodek rozwoju osobistego

Gdyby porównać DOM do ludzkiej psychiki to część dzienna domu będzie świadomością, piwnica nieświadomością.

Dzięki mechanizmom obronnym człowieka do piwnicy będą wrzucane różne sytuacje, np. zdarzenia z przeszłości, o których chcemy zapomnieć, niezrozumiałe zjawiska, raniące, trudne wydarzenia. Po wszystkim co dla nas w życiu wartościowe, co wyrzuciliśmy z naszej świadomości do piwnicy trzeba przeżyć żałobę.

Z upływem lat, piwnica jeśli nie jest regularnie opróżniana robi się zagracona do tego stopnia, że nie da się tam upchnąć już nic więcej, dlatego nie otwiera się już drzwi prowadzących do niej.

Mechanizm spychania do nieświadomości nie działa jak dawniej, a problemów i kłopotliwych zdarzeń wciąż przybywa.

I co się z nimi dzieje?

Z braku miejsca w piwnicy ciążące wydarzenia zrzucamy  bezpośrednio na podłogę w naszej przestrzeni dziennej. W takich warunkach trudno bezpiecznie funkcjonować.

Można przykrywać rosnące wyboje dywanem, robić wylewki, kłaść kolejny parkiet lecz tym sposobem kurczy się przestrzeń życiowa naszego domu.

- Sprawdź czy w twoim życiu nie robi się duszno, ciasno?
- Czy nie potykasz się o nieuporządkowane przedmioty?
- Czy trudno jest wyjść z twojego domu, otworzyć okno?
- Chętnie przyjmujesz gości w twoim domu?

W takich warunkach wzrok częściej idzie ku górze, gdzie mieści się STRYCH.

Na poddaszu z kolei oprócz  rzeczy używanych sezonowo (tj. ozdoby świąteczne, choinka) znajdują się oczekiwania i ambicje.

To właśnie rzeczy ze strychu niewątpliwie wpłynęły na to kim jesteś dzisiaj.

Niektórzy uwielbiają godzinami przesiadywać na strychu uciekając od teraźniejszości, ale tam nie ma prawdziwego życia.

Czy twój dom ma płot, bo jeśli Ty nie postawiłeś granic- ktoś inny zrobi to za Ciebie?

W większości terapia zaczyna się wówczas, gdy nadmiar z piwnicy i bałagan na podłodze nie pozwala bezpiecznie i zdrowo funkcjonować.
Porządki zaczynają się od piwnicy, gdzie na rozum nie da się dotrzeć. Kluczem porządkującym piwnicę są EMOCJE.

Szukając siebie - ośrodek rozwoju osobistego
Szukając siebie - ośrodek rozwoju osobistego
Barbara Stroka

Ukończyłam 5 letni całościowy Akredytowany Kurs Psychoterapii atestowany przez Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego organizowany przez Katowicki Instytut Psychoterapii. Uzyskałam również dyplom magistra Socjologii oraz Filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.
Ukończyłam Mindfulness Based Stress Reduction (MBSR) – Kurs redukcji stresu oparty na uważności. Jestem członkiem nadzwyczajnym Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.