Uwolnij swoje wewnętrzne dziecko
Czy czujesz, że większość dni Twojego obecnego życia niczym nie różni się od poprzednich? Czy czujesz się przemęczona, znudzona, bez energii? Czy szybsze bicie serca pojawia się ostatnio jedynie wtedy, gdy budzik wyrywa Cię gwałtownie ze snu o poranku?
Od lat masz stały schemat dnia. Wstajesz rano, w pośpiechu bierzesz prysznic, nastawiasz wodę na poranna kawę, szykujesz śniadanie, ubierasz się, jesz, wychodzisz, wsiadasz do auta bądź pędzisz spóźniona na autobus. Podążasz stale utartymi ścieżkami, odwiedzasz te same miejsca, spotykasz tych samych ludzi. Nawet się nad tym nie zastanawiasz, uruchamiasz autopilota, który steruje Twoim życiem. Sprowadza Cię on na utarte bezpieczne szlaki, oszczędzając energię, ale i ją zatrzymując. Masz poczucie, że życie jest tak bardzo przewidywalne, że nic już więcej wydarzyć się nie może, że czas upłynie Ci spokojnie, w rutynie, bez większych porywów serca i radości. Jeśli tak masz i to jest dokładnie to czego chcesz i potrzebujesz to wspaniale, niech tak będzie! Natomiast jeśli czujesz, że czegoś Ci brak, że straciłaś dawną radość życia, spróbuj na nowo jej odszukać.
Przypomnij sobie co kiedyś lubiłaś, co sprawiało ci przyjemność, dawało poczucie wolności i szczęścia. Co przyprawiało Cię o szybsze bicie serca, wywoływało przyjemne uczucie ekscytacji czy niecierpliwego oczekiwania? Na pewno kiedyś tego doświadczyłaś!
Rodzimy się przecież ciekawi świata, twórczy, spontaniczni, cieszący się małymi rzeczami. Wystarczy spojrzeć na dziecko z zachwytem zbierające kamyki, kwiatki, bawiące się piaskiem, skaczące po kałużach. Dziecko tak długo czerpie z tego radość, jak długo pozwalają mu na to rodzice i otoczenie. Z wiekiem mniej rzeczy nam „wypada”. Pojawiają się ograniczenia, normy, zasady. I oczywiście one są nam potrzebne. Ale przecież nie wszędzie i nie zawsze!
Próbując odnaleźć kontakt ze swoim Wewnętrznym Dzieckiem szukamy tej pierwotnej, twórczej energii, która pcha nas do życia i eksploracji. Bo czym jest nasze Wewnętrzne Dziecko? To ta wrażliwa, emocjonalna, spontaniczna część w nas, pełna lekkości, radości, kreatywności i beztroski.
Nasz stosunek i nastawienie do tej części kształtowało się w oparciu o reakcje najbliższych, ważnych dla nas osób. Jeśli byliśmy karceni za dziecięcy entuzjazm, śmiech i nieporadność to możemy nie lubić tej części w sobie i skutecznie ją kontrolować lub zagłuszać. Natomiast jeśli jako dzieci doświadczyliśmy pełnej akceptacji naszej wrażliwości i dziecięcej beztroski, łatwiej nam w dorosłości korzystać z jej dobrodziejstw. Potrafimy być spontaniczni, radośni, uśmiechnięci, wiele się śmiejemy, żartujemy. Mniej martwimy się o ocenę innych, ich opinię czy aprobatę. Łatwiej nam wprowadzać zmiany, sprawdzać, poszukiwać, doświadczać…
Zajrzyjmy teraz do Twojego Wewnętrznego Świata, spotkajmy się z Twoim Wewnętrznym Dzieckiem.
Jakie ono jest, jak wygląda, ile ma lat, co robi, jak się zachowuje, czego potrzebuje?
Jak na nie reagujesz? Czy pojawia się w Tobie miłość, radość, ciepło i troska, czy raczej rozdrażnienie, złość, niechęć i odrzucenie?
To ważne byś wiedziała jakimi uczuciami darzysz tą część siebie, jak się do niej odnosisz, czy dajesz jej przestrzeń i czas na to aby zaistniała. Być może Dziecko w Tobie potrzebuje ukojenia, ciepła, bliskości, a być może domaga się uwagi i wolności?
Spróbuj nawiązać z nim relację, usłyszeć co ma Ci do powiedzenia.
Mogą pojawić się w Tobie różne emocje, od radości, ulgi, bliskości przez tęsknotę, współczucie aż po smutek. To doświadczenie może być dla Ciebie głębokie i wzruszające.
Pozwól sobie na nie. Dopuść to, co do Ciebie przychodzi. Spróbuj odzyskać kontakt z Wewnętrznym Dzieckiem. Odzyskując go, odzyskasz siebie. Wzbogacisz swoje życie o lekkość i zapomnianą radość.
Idąc za potrzebami Dziecka w Tobie pozwól sobie na spontaniczne decyzje, niepohamowany śmiech, głośny śpiew, szalony taniec, marzenie, które dotąd czekało na spełnienie.
Z wykształcenia jestem psychologiem, psychoterapeutą oraz lekarzem psychiatrą. Ukończyłam studia magisterskie na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Śląskiego oraz medycynę na Wydziale Lekarskim Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. Swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie psychoterapii zdobywałam w Centrum Counsellingu Gestalt w Krakowie oraz w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt, gdzie ukończyłam całościowe 4- letnie szkolenie z zakresu psychoterapii. Podczas szkolenia pracowałam nad własnym warsztatem zawodowym oraz rozwojem osobistym.